MENU

Puljer frigivet i Drenge Øst foråret 2017

Drengeindrangerinsggruppen fra DBU Sjælland og København har besluttet følgende sammensætning af puljerne til den fælles ungdomsturnering Drenge Øst for foråret 2017.





Drengeindrangeringsgruppen fra DBU Sjælland og København har besluttet følgende sammensætning af puljerne til turneringen foråret 2017.

Når kampprogrammet udgives vil der i enkelte puljer være oversidderkampe. Indrangeringsudvalget har besluttet at en eventuelt ledig plads (oversidderplads) ikke kan besættes.

Der er udarbejdet justeringer af puljerne/niveau se (ny) og enkelte hold er kommet ned i højeste LU rækker.  

U19 Drenge Øst 1 (98-99)
AB 2 (O)
Allerød Fodbold Klub
B.1908
Bk. Frem
BSV/FC Holte (O) *
Farum BK 2
FC Helsingør
KFUM BK, Roskilde *
Greve Fodbold
Holbæk B&I
RB 1906 2 (O)
Skjold Birkerød Fodbold
Slagelse B&I
Vanløse

U19 Drenge Øst 2 (98-99)
B 1903 (N)
B93 2 (O)
Brøndbyernes IF 2
FA 2000
Fremad Amager (N) *
Herfølge BK 2
Kalundborg (O)
Køge BK 2 *
Lyngby Bk 2 (O)
Lynge-Broby IF
Nykøbing FC
Vallensbæk IF
Vordingborg IF
Værløse (O)

* Bemærk at der er uafklarede
protestsager i U19 Drenge Øst 1 & 2
hvorfor der kan ske ændringer
i puljesammensætningerne

Protesterne forventes at blive afgjort
i uge 47

U17 Drenge Øst 1 (00-01)
AB Tårnby
B.1903
B.93 2
Bk. Frem
FA 2000 (O)
Farum BK 2
FC Helsingør
Greve Fodbold
Kastrup Bk.
KFUM BK, Roskilde (O)
Lyngby Boldklub 2
Nykøbing FC
Skjold Birkerød Fodbold
Vanløse IF (O)

U17 Drenge Øst 2 (00-01)
AB 2
Avarta
BSF
BSV/FC Holte (N)
Frederikssund FB
Glostrup
GVI
Herfølge BK 2 (N)
KB 2 (O)
Køge BK 2 (N)
LSF (O)
Ringsted (O)
Slagelse B&I 2
Vemmelev SGI

U16 drenge Øst
AB 2
B 93 2
BSF
FA 2000
Frederikssund FB
Frem
Holbæk B&I
Hørsholm-Usserød IK
KB 2
KFUM BK, Roskilde
Lyngby Boldklub 2
Raklev GI
HIK (ny)

U15 drenge Øst 1 
HB Køge (ny fra Øst 2 pulje 1)
FC Roskilde (ny fra Øst 2 pulje 1)
B 93 (ny fra Øst 2 pulje 1)
Lyngby BK 1921
Brøndbyernes IF
FCK
Farum BK
HIK

Turneringen U15 Drenge Øst 1 starter 18-19 marts og afvikles som enkeltturnering - det vil sige, at der spilles 7 kampe. 

U15 drenge øst 2
Pulje 1
Slagelse (ny fra Øst 1)
Næstved
AB
Frem
B 1908
Holbæk
FC Helsingør (fra pulje 2)
Hvidovre (fra pulje 2)
Brøndbyernes IF 2 (fra pulje 2)
Vanløse (fra pulje 2)

Pulje 2
Hørsholm (fra pulje 1)
Greve (fra pulje 1)
BSF (fra pulje 1)
FA 2000 (fra pulje 1)
Skjold
Vallensbæk
Farum 2
Lyngby 2
AB Tårnby
Nykøbing
B 1903
Allerød ( op )

U14 Drenge Øst 1 

Pulje 1
AB
B.93
Brøndbyernes IF
Farum BK
FC Roskilde
HB Køge
HIK
KB
Lyngby Boldklub 1921
Nykøbing (ny fra Øst 2 Pulje 1)

U14 Drenge Øst 2

Pulje 1
Holbæk
Roskilde KFUM
AB Tårnby
Næstved
Hvidovre
B 1908
Lyngby 2 (fra pulje 2)
Avarta (fra pulje 2)
Hørsholm (fra pulje 2)
Brøndby 2 (fra pulje 2)
Hillerød (fra pulje 2)
Elite Bornholm (fra pulje 2)

Pulje 2
B 1903
FC Helsingør
Farum 2
KB 2
Greve 
Vanløse (fra pulje 1)
Slagelse (fra pulje 1)
BSV (fra pulje 1)
FA 2000 (fra pulje 1)
BSF (fra pulje 1)
Kalundborg ( op )
Dragør BK (op )


U13 Drenge Øst 1

Pulje 1

KB
Farum
Lyngby
Brøndbyernes IF
Køge
Hørsholm

Pulje 2 
B 93
HIK
Greve
Holbæk
Hvidovre
LSF (ny op fra Øst 2)
Jægersborg (ny op fra Øst 2)
Fc Roskilde (ny op fra Øst 2)
Sundby BK (ny op fra Øst 2)

U13 Drenge Øst 2

Pulje 1
Lyngby Boldklub 1921
IF Skjold Birkerød
FC Helsingør
Helsinge Fodbold
FA 2000
B 1903
GVI 
AB Tårnby
Næstved I.F. 
Dragør Boldklub
Fremad Amager

Pulje 2
Farum BK
AB
Avarta BK
KB 2
Fremad Valby
Vanløse IF
Slagelse B&I
Herfølge BK
Nykøbing FC
Kastrup BK

Redigering af hjemmekampe
Turneringsprogrammet vil være synligt i KlubOffice for tilretning senest fredag 9. december. Der kan tilrettes hjemmekampe frem til 2. januar 2017.

Turneringsstart
Turneringen starter i weekenden 1. - 2. april – bortset fra U-15 drenge Øst 1-rækken, som starter medio marts.
KB 2

Log ind